Конспект уроку української мови у 2 класі. Правила «жи – ши», «ча – ща», «чу – щу»

Даний конспект розроблений для учнів 2 класу, коли діти вже знайомі з орфограмами і написанням слів з «чу», «щу», «ча», «ща», «жи», «ши», але матеріал вимагає закріплення і відпрацювання. Вправи, використовувані на уроці, дозволяють зміцнити знання, розвивають критичне мислення учнів.

Мета: відпрацювання навички написання слів з застосуванням правил «жи – ши», «ча – ща», «чу – щу».

Організаційний момент

Вчитель:

– Здрастуйте, хлопці, давайте візьмемося за руки. Скажіть своєму сусідові праворуч гарні слова, щоб підняти йому настрій на весь день.

(Учні, не відпускаючи рук, говорять один одному компліменти або побажання по колу, що сприяють створенню сприятливої атмосфери, допомагає дітям розслабитися і працювати невимушено).

– Молодці, я вам теж бажаю гарного настрою та продуктивного дня.

Словникова робота

Вчитель:

– Послухайте загадки. Відповідь на кожну – це словникове слово, яке необхідно запам’ятати. Записуємо, ставимо наголос.

  1. На вікнах я малюю, і холодом я дму. (Мороз).
  2. Росте на радість нам бутуз — зелений кругленький … (Кавун).
  3. Сотні одежинок та всі без застібок. (Капуста).
  4. Не чіпаєш – мовчить, підходиш – заворчит. (Собака).
  5. Маленький хлопчик у сірій одежі по двору скаче, збирає крихти. (Горобець).

– Молодці, ви впоралися із завданнями. А зараз уважно розгляньте слова на дошці, знайдіть помилки, виправте:

  • Їжачок, миші, чясы, жыраф, щука, малюки.

– У яких словах допущені помилки? Доведіть? (Учні називають правила).

– Сьогодні на уроці ми пригадаємо і закріпимо правила написання «жи – ши», «ча – ща», «чу – щу».

Поділ на групи

Кожному учаснику дається слово з будь-яких орфограммой, вони розсідаються за ознаками: слова з «жи – ши» – 1 група, «ча – ща» – 2 група, «чу – щу» – 3 група.

Дивіться також:  Поповнюємо словниковий запас: грище — це...

Вчитель:

– А зараз я пропоную вам уважно подивитися навчальний мультфільм і відповісти на питання.

– Вам сподобався мультфільм?

– Про яких приголосних говориться у ньому? (Про шиплячих).

– Чому вони сердилися і шипіли? (Їм не давали вибору гласних).

– Як їм вдалося домовитися? (Голосні їх врятували).

– Чому ж у людей відбувається плутанина при написанні слів з «ча – ща», «чу – щу», «жи – ши»? (Тому що звуки [ж] і [ш] – ніколи не можуть бути м’якими, а [ч’] [щ’] навпаки, завжди м’які, і жодна літера не може зробити твердіше або пом’якшити, і за правилами пишуться саме ці літери, нам просто потрібно їх запам’ятати).

Групова робота

Вчитель: “Кожній групі дається певне завдання, в якому ви повинні застосувати знання правил «жи – ши», «ча – ща», «чу – щу»”.

Група № 1. Скласти текст із слів: “хаща, годину, їжачок, намацав, поклав, побіжить, попрощався”.

“Рано-вранці ми з другом Антоном вирушили на прогулянку в гущавину, що неподалік від нашого селища. Дорога зайняла близько години часу. Коли ми зайшли в гущавину, то відразу почали шукати гриби і відразу ж знайшли кілька красноголовців. Але раптом Антон як вскрикнет: «Ааааааа! Я намацав щось колюче!» Я заглянув у траву, а там сидить їжачок. Я поклав йому на спину гриб, адже таке часто бачиш в книжках, а їжачок як побіжить! Ех, колючий, втік і навіть не попрощався”.

Група № 2. Скласти невеликий вірш зі словами: “коржик, ножик, хочу, закип’ячу, наших старших”.

Захотілося з’їсти мені коржик,

Тільки було дістав ножик,

Згадав – чаю я хочу,

Побіжу і закип’ячу,

Дивіться також:  Морока і морок - це не одне і те ж

Напою всіх наших рідних,

Маленьких і старших.

Група № 3. Намалювати картинку, об’єднавши на ній слова: “хмара, дача, їжачок, конвалії, машина”. Всі використані слова написати на зображених предметах.

Вчитель: “Я бачу, що ви чудово впоралися із завданнями і проявили свою фантазію. А тепер поміняйтеся своїми роботами з групами по колу, перевірте, наскільки вірним було виконання завдання і в повному обсязі застосовані правила «жи – ши», «ча – ща», «чу – щу»”.

Физминутка

Головою ми всі киваємо,

Руки в сторони розставимо.

Немов крилами взмахнем,

Повітря свіже ми вдихнемо.

Раз – два! Раз – два!

Плескай, плескай, дітвора!

Нахилися-ка дуже низько,

Руки до підлоги близько-близько.

Спинку прямо, руки вниз

І за парту ти сідай.

Робота в зошиті

Завдання № 1. Запишіть слова з «чу», «щу», «жи», «ши», «ча», «ща» по 5 на кожну орфограмму.

Завдання № 2. Спиши текст, встав пропущені букви, підкресли головні члени в будь-якому реченні.

“Наші вулиці дуже більшіс…е. Колом хмар…ми їздять маш…ни. Все тут ж…вет і цвіте. Хороший… наш… вулички!”

Рефлексія

– Наш урок підходить до кінця. Над якими правилами ми сьогодні працювали? (Правила «жи – ши», «ча – ща», «чу – щу»).

– Що нового ви для себе відкрили?

– На ваших партах лежать картинки із зображенням сходів з трьох сходинок. Намалюйте себе на тому місці, де, на вашу думку, знаходиться ваш рівень знань по темі.

Хлопці малюють чоловічка на певній ними сходинці, поміщають на магнітну дошку. Деяким учням пропонується висловитися, пояснити, чим обґрунтовано їх вибір, які цілі вони ставлять для себе надалі.